Nieinwazyjna metoda diagnostyki dermatologicznej, służąca przede wszystkim ocenie zmian barwnikowych oraz wczesnemu wykrywaniu czerniaka przy użyciu dermoskopu – przyrządu optycznego, wyposażonego w źródło światła, umożliwiającego wizualizację zmian skórnych w powiększeniu.
Łyżeczkowanie to mało inwazyjny zabieg dermatologiczny, polegający na usunięciu zmiany skórnej łyżeczką chirurgiczną. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest komfortowy dla pacjenta. Często wybierany w celu leczenia zmian skórnych u dzieci. Do najczęściej usuwanych zmian metodą łyżeczkowania należą brodawki łojotokowe, włókniaki miękkie, mięczaki zakaźne oraz brodawki wirusowe.
Elektrokoagulacja (inaczej diatermia chirurgiczna) jest zabiegiem polegającym na usuwaniu (denaturacji) zmian skórnych za pomocą wysokiej temperatury (około 200 st. C) wywołanej przez prąd zmienny o wysokiej częstotliwości. Umożliwia usuwanie między innymi włókniaków miękkich, brodawek łojotokowych, przerośniętych gruczołów łojowych, brodawek wirusowych, brodawek płciowych (kłykcin kończystych), mięczaka zakaźnego. Jest metodą mało inwazyjną, cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. W miejscu po usuniętej zmianie powstaje…
Kriochirurgia należy do mało inwazyjnych zabiegów dermatologicznych. Jest często wybierana w celu leczenia zmian skórnych nawet u najmłodszych pacjentów. Polega na usuwaniu zmian skórnych metodą zamrażania. Gabinet VUMED został wyposażony w urządzenie zawierające ciekły azot, uznany za najbardziej skuteczny czynnik zamrażający. Zabieg nie wymaga zastosowania znieczulenia. W trakcie kriochirurgii pacjent może odczuwać pieczenie skóry oraz krótko utrzymujące się dolegliwości bólowe. Proces gojenia może przebiegać…
Biopsja, czyli pobranie fragmentu zmiany skórnej do badania histopatologicznego, wykonywana jest specjalną sztancą o średnicy najczęściej 3mm. Należy do szybkich procedur zabiegowych, przeprowadzanych w znieczuleniu miejscowym. Rana zazwyczaj nie wymaga zaopatrzenia szwami chirurgicznymi i goi się w ciągu kilku dni z pozostawieniem mało widocznej, okrągłej blizny. Z pobranej próbki przygotowywany jest preparat histopatologiczny, oceniany mikroskopowo przez patomorfologa. Biopsja ze zmiany skórnej jest często przeprowadzaną procedurą diagnostyczną…