Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze i stanowi składnik skóry właściwej. Zapewnia on odpowiednie nawodnienie skóry.
Dzięki niemu skóra jest gładka, jędrna i sprężysta. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co powoduje jej wiotkość i powstawanie zmarszczek. Preparaty kwasu hialuronowego czasowo uzupełniają deficyt kwasu hialuronowego w miejscach poddanych leczeniu, pozwalając na uzyskanie efektu wypełnienia bruzd i zmarszczek skóry. Preparaty kwasu hialuronowego ulegają naturalnej biodegradacji, dlatego efekt wypełnienia stopniowo zanika w ciągu 9-12 miesięcy. Przeciwwskazaniem do stosowania wypełniaczy są: ciąża i okres laktacji, tendencja do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik, liszajec zakaźny), nadwrażliwość na kwas hialuronowy, choroby autoimmunologiczne.
Przebieg zabiegu. Przed zabiegiem wypełniania zmarszczek dermatolog znieczula skórę kremem, który aplikuje około 30 minut przed planowanym leczeniem.
Zabieg polega na wykonaniu kilku iniekcji i pozostawieniu depozytów kwasu hialuronowego w miejscach wymagających korekcji. Efekt zabiegu widoczny jest od razu. Bezpośrednio po zabiegu można spodziewać się wystąpienia rumienia i niewielkiego obrzęku skóry, tkliwości w miejscu podania preparatu oraz obecności siniaków i krwiaków w miejscu wkłucia. Objawy te nie są zazwyczaj bardzo uciążliwe i mijają w ciągu kilku dni. Efekt redukcji zmarszczek utrzymuje się przez około 9–12 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.