Toksyna botulinowa naturalnie jest produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. W medycynie wykorzystywana jest od lat 70-tych XX wieku, początkowo przez lekarzy okulistów do leczenia zeza, później także lekarzy neurologów w celu leczenia patologicznych kurczów mięśni i migren.
W czasie 30 lat wykonano miliony zabiegów, w związku z tym można stwierdzić, że działanie preparatu jest sprawdzone i znane są możliwe efekty jego działania. Toksyna botulinowa hamuje przekazywanie bodźców z nerwów do mięśni. Zabieg z jej użyciem polega na podaniu precyzyjnie odmierzonej dawki preparatu w wybrane mięśnie twarzy, dzięki czemu minimalizowana jest ich kurczliwość. Zapewnia to wyraźny efekt redukcji zmarszczek mimicznych. Preparat działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, zapobiegając ich skurczowi, a tym samym marszczeniu się skóry danej okolicy. Efekt działania toksyny botulinowej pojawia się stopniowo w ciągu kilku dni i utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Toksyna botulinowa jest stosowana w usuwaniu zmarszczek kątów zewnętrznych oczu (tzw. „kurzych łapek”), bruzd pionowych między brwiami (tzw. „lwiej zmarszczki”) oraz poziomych zmarszczek czoła. Dzięki toksynie botulinowej można także uzyskać efekt lekkiego uniesienia brwi i optycznego powiększenia oczu. Preparat podaje się przy użyciu jednorazowej strzykawki zakończonej bardzo cienką igłą. Zabieg trwa około 15-20 minut, w zależności od liczby leczonych miejsc. Pacjent opuszcza gabinet z minimalnymi śladami w miejscach iniekcji preparatu. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Przeciwwskazaniem do podania toksyny botulinowej jest ciąża i okres karmienia piersią, aktywne infekcje przebiegające z gorączką, przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów, uczulenie na albuminę ludzką, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry w przewidywanym miejscu podania preparatu (opryszczka, trądzik), choroby płytki mięśniowo-nerwowej np. miastenia, choroby układu nerwowego, np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona.
Zalecenia pozabiegowe. Przez 4 godziny po zabiegu zaleca się pozostanie w pozycji pionowej oraz unikanie masowania miejsc po iniekcjach. Przez dobę od podania toksyny zaleca się unikanie spożywania alkoholu, przyjmowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym, odradza się intensywny wysiłek fizyczny oraz korzystanie z sauny.