Grzybica jest infekcyjną chorobą skóry, mogącą dotyczyć skóry gładkiej, owłosionej (np. skóry głowy), błon śluzowych (jamy ustnej lub narządów płciowych) oraz paznokci rąk lub stóp.
W rzadkich przypadkach, u osób predysponowanych (np. zakażonych wirusem HIV, u pacjentów onkologicznych, po przeszczepieniu narządu oraz leczonych immunosupresyjnie) grzybica może mieć charakter układowy i zajmować narządy wewnętrzne, na przykład przełyk lub płuca. W leczeniu grzybicy stosuje się preparaty ogólne (w warunkach ambulatoryjnych doustne) oraz miejscowe w postaci kremów, aerozoli
i lakierów. Ważnym elementem w procesie leczenia grzybicy stóp i paznokci jest przeprowadzenie po zakończeniu leczenia dezynfekcji obuwia, w celu zapobieżenia ponownemu zakażeniu. Profilaktyka zakażeń grzybiczych obejmuje stosowanie wyłącznie własnych przyborów higienicznych, na przykład ręczników, szczotek do włosów, narzędzi do manicure i pedicure oraz unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych (baseny, szatnie w obiektach sportowych).