Testy kontaktowe stanowią podstawową metodę diagnostyczną alergii kontaktowej (zmian alergicznych, które występują w przypadku kontaktu skóry z określoną substancją).
Zestaw testów obejmuje zakres najczęściej uczulających alergenów kontaktowych i zawiera między innymi nikiel, chrom, kobalt, substancje zapachowe, barwniki, elementy gumy, tworzywa sztuczne, materiały budowlane, konserwanty lub substancje aktywne znajdujące się w niektórych kosmetykach lub lekach miejscowych. Dąży się do wykonania testów kontaktowych u wszystkich pacjentów z objawami wyprysku kontaktowego (na przykład nawracających zmian wypryskowych rąk, powiek, podudzi), mimo że w diagnostyce alergologicznej u części chorych uzyskuje się wyniki ujemne (nie udaje się ustalić czynnika alergizującego). Identyfikacja alergenu u pacjentów z dodatnimi wynikami testów kontaktowych oraz próba wyeliminowania alergenu ze środowiska pacjenta pomaga w uzyskaniu ustąpienia objawów lub zmniejszeniu częstości nawrotów choroby.
Przeprowadzenie testów polega na nałożeniu na skórę (za pomocą specjalnych plastrów) niewielkich ilości substancji testowych (wystandaryzowanych alergenów) z następową oceną dermatologiczną po 2 i 4 dniach od dnia naklejenia plastrów. W przypadku uczulenia, w miejscu kontaktu danej substancji pojawia się po określonym czasie reakcja skórna (rumień, grudka, pęcherzyk) z towarzyszącym świądem. Na podstawie obrazu tego odczynu, lekarz potwierdza alergię i udziela informacji o występowaniu alergenu w otoczeniu.
Zalecenia dla pacjenta przed założeniem testów kontaktowych
W celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki alergii kontaktowej, proszę zaplanować możliwość zgłoszenia się do gabinetu na 3 wizyty w ciągu 5 dni.
Testy kontaktowe nakładane są zazwyczaj na skórę pleców.
Skóra pleców powinna być wolna od zmian chorobowych.
W okresie przeprowadzenia testów kontaktowych wskazane jest noszenie luźnej bawełnianej koszulki w ciemnym kolorze (ze względu na ciemny kolor niektórych substancji testowych).
Przez cały czas trwania badania (5 dni) obowiązuje całkowity zakaz moczenia pleców.
W okresie badania należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
Jeśli możliwe, wskazane jest odstawienie doustnych leków przeciwhistaminowych 7 dni przed planowanym założeniem testów.
Przeciwskazaniem do przeprowadzenia testów kontaktowych jest stosowanie
na skórę pleców maści steroidowych (należy je odstawić 4 tygodnie wcześniej) oraz opalenizna (należy zachować odstęp przynajmniej 4 tygodni po ostatniej ekspozycji na promieniowanie UV).
U pacjentów stosujących glikokortykosteroidy lub leki immunosupresyjne wartość diagnostyczna testów kontaktowych może być ograniczona (istnieje ryzyko wystąpienia wyników fałszywie ujemnych). U części pacjentów stałe
lub czasowe zaprzestanie przyjmowania glikokortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych jest niemożliwe ze względu na stan zdrowia. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zasugerować wykonanie testów mimo przyjmowania leków.