Trichoskopia jest nieinwazyjną, niebolesną, niewymagającą pobierania (wyrywania) włosów metodą diagnostyczną polegającą na wizualizacji łodyg włosowych, ujść mieszków włosowych oraz skóry głowy u pacjentów z łysieniem, nadmiernym wypadaniem włosów lub stanem zapalnym w obrębie skóry owłosionej głowy (zmiany rumieniowo-złuszczające, świąd skóry głowy, łupież). Służy diagnostyce łysienia (łysienie androgenowe, łysienie telogenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące) oraz monitorowaniu postępów w leczeniu.
Badanie wykonywane jest w czasie wizyty (konsultacja trychologiczna). Polega na ocenie obserwowanych struktur i powierzchni w powiększeniach zazwyczaj od 20-krotnego do 70-krotnego przy użyciu wideodermoskopu. Jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Główną zaletą trichoskopii jest możliwość obserwacji zmian w czasie rzeczywistym, ocena dużej liczby jednostek włosowych w trakcie jednego badania, nieinwazyjność metody oraz możliwość oceny ewolucji zmian w czasie (porównanie obrazów bieżących z obrazami z badań poprzednich).
Aktualnie dąży się, aby każdy pacjent z łysieniem miał przeprowadzoną diagnostykę trichoskopową, w celu ustalenia rozpoznania oraz leczenia. Pozwala to na dobór terapii w sposób spersonalizowany.