Peeling medyczny (chemiczny) to nieinwazyjny zabieg wykonywany przez dermatologa, polegający na naniesieniu na powierzchnię skóry preparatu o silnym działaniu złuszczającym. Ma to na celu złuszczenie warstwy rogoweji odnowę naskórka, rozjaśnienie kolorytu skóry, redukcję przebarwień pozapalnych, posłonecznych, hormonalnych, zmniejszenie łojotoku, redukcję zaskórników, spłycenie blizn potrądzikowych oraz drobnych zmarszczek, zmniejszenie objawów rogowacenia mieszkowego twarzy, ramion i ud. Najczęściej peelingi chemiczne wykonuje się w zakresie twarzy, grzbietów rąk, dekoltu i pleców. Każdy z rodzajów peelingu ma odmienne właściwości i pozwala uzyskać różne rezultaty, w zależności od zgłaszanego problemu. Odpowiednio dobrany peeling można wykonać również u pacjentów z wrażliwą skórą. Optymalne efekty można uzyskać wykonując kilka zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych.
Przygotowanie do peelingu
Przed peelingiem należy unikać silnie działających preparatów złuszczających lub drażniących, nie wskazana jest depilacja. Zabiegu nie wykonuje się w przypadku aktywnej infekcji w obszarze leczonym, np. opryszczki wargowej, liszajca zakaźnego.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu występuje przejściowy rumień skóry, który zazwyczaj ustępuje po 12-24 godzinach. W kolejnych dniach rozpoczyna się proces złuszczania naskórka (przy peelingach powierzchownych złuszczanie jest drobnopłatkowe, prawie niezauważalne, przy peelingach silniej drażniących złuszczanie może być wyraźniej zaznaczone). W czasie procesu złuszczania naskórka zaleca się stosowanie nawilżających i regenerujących kremów do pielęgnacji twarzy. Zabrania się mechanicznego usuwania złuszczającego się naskórka. Przez 4 tygodnie po zabiegu konieczne jest stosowanie preparatów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50).
Przykładowe peelingi wykonywane w gabinecie: pirogronowy, migdałowy, glikolowy.